WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży wspiera finansowo naszą wymianę od początku jej istnienia, tj. od 2008 roku.

4-11 LUTEGO 2015
WYMIANA ZE SZKOŁĄ PARTNERSKĄ W MOLBERGEN

Po raz kolejny uczniowie Gimnazjum w Kaźmierzu uczestniczyli w wymianie młodzieży ze szkołą partnerską  Anne – Frank – Schule w Molbergen. Opiekę nad całością ze strony niemieckiej sprawowała pani Christina Madche, Anja Bockmann. Zostaliśmy jak co roku bardzo ciepło przyjęci przez opiekunów, rodziców  i uczniów miłym poczęstunkiem, następnie rozeszliśmy się do domów. W czwartek rozpoczął się projekt „Fit durch den Winter”. Najpierw samodzielnie przygotowaliśmy sałatki, spaghetti i tiramisu z jabłkami po to, aby koło południa zasiąść do stołów i skosztować naszych dzieł. Po spożyciu doskonałych dań zwiedzaliśmy pobliskie miasteczko Vechta, w którym odwiedziliśmy Muzeum im Zeughaus. Oprócz bardzo ciekawej historii przedstawionej przez panią przewodnik uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których własnoręcznie wykonaliśmy naczynia w miedzi. W kolejnym dniu pojechaliśmy na lodowisko i pływalnię do Osnabrück. Wspólnie z naszymi niemieckimi kolegami i koleżankami korzystaliśmy z doskonałych warunków do uprawiania sportów. W poniedziałek pojechaliśmy do Bremenhaven, gdzie zwiedzaliśmy Klimahaus i Columbus-Center, w którym mogliśmy szczegółowo zapoznać się ze strefami klimatycznymi na ziemi i próbować małych eksperymentów. W ostatni dzień zwiedziliśmy Cloppenburg, w którym pani przewodnik nakreśliła nam historię miasta, pokazała kościół, ratusz i piękne uliczki miasta. W środę po tygodniowym pobycie u naszych partnerów wróciliśmy do naszego rodzinnego miasteczka. Pełni wrażeń, nowych przyjaźni czekamy na przyjazd naszych kolegów i koleżanek w maju do Kaźmierza. Serdecznie dziękujemy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia. Słowa podziękowania kierujemy również do firmy Hochland Polska Sp. z o.o. , która każdego uczestnika wyposażyła w „niezbędnik” turystyczny. Zapraszamy już dziś wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w naszej wymianie  w przyszłym roku szkolnym. Naprawdę warto!

Magdalena Tarandt

11-18 CZERWCA 2014
WYMIANA ZE SZKOŁĄ PARTNERSKĄ W MOLBERGEN
- WIZYTA GRUPY NIEMIECKIEJ

Jak co roku, tak i tym razem grupa młodzieży niemieckiej ze szkoły partnerskiej Anne – Frank – Schule w Molbergen przyjeżdża do Kaźmierza, by spędzić tydzień w towarzystwie swoich rówieśników – uczniów Gimnazjum im. Adama Mickiewicza. Pomimo dwugodzinnego opóźnienia pociągu niemieccy uczniowie wraz z opiekunkami Anją Böckmann i Christiną Mädche szczęśliwie dotarli pod szkołę. Przed Gimnazjum w Kaźmierzu czekali już na nich zniecierpliwieni uczniowie oraz ich rodzice. Po serdecznym powitaniu grupy niemieckiej przez pana Dyrektora Włodzimierza Malinowskiego wszyscy udali się do rodzin, które ich gościły. Czekał na nas tydzień obfity w różnorodne atrakcje. Tegoroczna polsko-niemiecka wymiana stała pod hasłem „Taniec moją pasją”, dlatego też już następnego dnia, w czwartek 12 czerwca rozpoczął się dwugodzinny projekt taneczny. Dzięki pomocy pani Anity Rutkowskiej uczniowie poznali walca wiedeńskiego i z zapałem ćwiczyli w parach kroki. Projekt taneczny bez wątpienia okazał się strzałem w dziesiątkę! Taniec sprawiał im wiele radości i okazał się świetną zabawą, która zbliżyła młodzież. Po zajęciach wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową do Brzezna, by tam pojeździć konno  i zjeść kiełbaski z ogniska.
Następnego dnia, w piątek polscy i niemieccy uczniowie uczestniczyli w projekcie tanecznym doskonaląc kroki walca wiedeńskiego. Po projekcie czekał już na nas autokar, którym pojechaliśmy do Poznania. Najpierw udaliśmy się pod pomnik Adama Mickiewicza, Uniwersytet i Operę, potem zwiedziliśmy Stare Miasto. Ostatnim punktem programu były wyczekiwane przez młodzież zakupy w Centrum Handlowym Stary Browar.  Weekend niemieccy uczniowie spędzili ze swoimi polskimi partnerami i ich rodzinami.  Na szczęście nic złego w tym czasie się nie stało – nikt nie tęsknił za domem i nie zachorował.
W poniedziałek 16 czerwca odbyliśmy całodniową wycieczkę do Wrocławia. Spacerowaliśmy Starym Miastem i podziwialiśmy Katedrę, obejrzeliśmy przepiękną Panoramę Racławicką i wysłuchaliśmy fascynującej historii o niej.
Ostatniego dnia pobytu grupy z Niemiec, we wtorek 17 czerwca do południa realizowaliśmy projekt taneczny. Następnym punktem programu był wyjazd do Szamotuł. Tam zwiedziliśmy Zamek Górków i weszliśmy na Basztę, która znajduje się nieopodal i której bardzo ciekawą historię opowiedział nam tamtejszy przewodnik. Spacer po mieście zakończyliśmy na pływalni, gdzie wszyscy mogli się zrelaksować. Wieczorem spotkaliśmy się wszyscy nad stawem wędkarskim w Kaźmierzu, gdzie członkowie koła Kaźmierz PZW użyczyli nam gościny, za co serdecznie dziękujemy. Rodzice naszych gimnazjalistów przygotowali wspaniałą ucztę. Wszyscy zadbaliśmy o znakomitą atmosferę, uczniowie dobrze się bawili, a co niektórzy z nich ze łzami w oczach i smutkiem mówili o rozstaniu następnego dnia. Pożegnaliśmy grupę niemiecką w środę 18 czerwca życząc im przyjemnej podróży i bezpiecznego powrotu do Molbergen, a także wyrażając swoją radość na kolejne spotkanie w lutym następnego roku.
Mamy nadzieję, że kolejne wymiany będą równie wspaniałe jak ta. Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału. Naprawdę warto! Serdecznie dziękujemy władzom Gminy i fundacji Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży za wsparcie finansowe, a także wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.

Organizatorki wymiany:

Magdalena Tarandt